• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Basın Açıklaması Yürüyüş

Ortak Basın Açıklaması ve Yürüyüş

29 sivil toplum kuruluşu tarafından yapılan ortak basın açıklaması, Beyoğlu İlçesi Pera Müzesi önünde yapıldı. 29 Mayıs’ın bilim günü olmasını isteyen 29 sivil toplum kuruluşu, “Domates-biber, don-gömlek (sebze-tekstil, düşük teknolojili makineler) satarak ancak bu kadar olunur. “ sloganları attı. işte o basın açıklamasının detayları.

29 sivil toplum kuruluşu tarafından yapılan ortak basın açıklaması, Beyoğlu İlçesi Pera Müzesi önünde yapıldı. 29 Mayıs’ın bilim günü olmasını isteyen 29 sivil toplum kuruluşu, “Domates-biber, don-gömlek (sebze-tekstil, düşük teknolojili makineler) satarak ancak bu kadar olunur. “ sloganları attı. işte o basın açıklamasının detayları.

 

Değerli basın mensubu dostumuz,

“Domates-biber, don-gömlek (sebze-tekstil, düşük teknolojili makineler) satarak ancak bu kadar olunur. “ sloganı ile bir araya gelen 29 sivil toplum kuruluşu 29 Mayıs’ın bilim günü olmasını istedi. Beyoğlu İlçesi Pera Müzesi önünde toplanan, STK temsilcileri, huzurlu gelecek için daha çok bilim, daha çok Ar-Ge, başka kurtuluş yok”   başlığıyla 29 Sivil Toplum Kuruluşu tarafından ortak basın açıklaması yapıldı.

7 MİLYON NÜFUSLU HONG KONG’UN İHRACATI 550 MİLYAR DOLAR ÇÜNKÜ…

Bilim Teknoloji Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Kemal Çiftçi, yaptığı konuşmada Türkiye’nin birinci probleminin bilim ve yüksek teknoloji üreterek pazarlamak olduğu genel kabullerdendir, diyerek şunları söyledi “ 5 milyon nüfuslu bir ada devleti olan Singapur’un ihracatı 320 milyar dolar. Peki, bizde durum ne? Son yıllarda ciddi gayretler sarf edildi ve buna rağmen şimdilik 160 milyar dolar yakaladık. Türkiye’nin 2023 için ciddi bir ihracat hedefi var. 500 milyar dolar. Bunu nasıl yakalayacağımız ayrı bir mesele olsa da bununla Hong Kong’a bile ulaşamıyoruz. Bu ülkenin yıllık ihracatı 550 milyar dolar ve nüfusu da sadece 7 milyon. Biz ise 80 milyonluk bir ülkeyiz. Şanlı tarihimiz ve kültürümüzle iftihar ediyoruz.  Fakat bir şehir devleti olan Hong Kong’a bile ulaşamıyorsak bunun üzerinde ciddi bir şekilde düşünmemiz gerekmez mi?

BİLİM RAĞBET GÖRDÜĞÜ YERE GÖÇ EDER

Bilim Teknoloji Çalışma Grubu Genel Başkanı Ramazan Bakkal’da konuşmasında ilime en büyük değeri veren Padişah çağ açan lider Fatih Sultan Mehmet olduğunu hatırlatarak:”  Bilim üretmeden, domates biber patlıcan satarak ancak bu kadar olunur... Gerisi bolca laftan ibaret kalır... “ dedi. Bakkal, konuşmasında şunları dile getirdi: “ Bugün Bilim Teknoloji Çalışma Grubu ile birlikte 29 sivil toplum kuruluşu 29 Mayıs 2019 burada toplandık ve bugünün BİLİM GÜNÜ olmasını istediğimizi dile getiriyoruz. Bilim, Ar-Ge ve inovasyondan başka zenginliğe giden yol olmadığı gerçeğini ülkeyi yönetenlere sürekli hatırlatmak mecburiyetindeyiz.

Osmanlı döneminde aydınlar bu yönde ses çıkarsa idiler, İngiltere, Fransa ve Rusya’da bilimler akademileri kurulup bilimin temelleri atılırken, makineleşmenin adım adım geliştiği çağlarda bu yönde sesler yükselse idi “hasta adam” denilmez, kurtlar sofrasına yem olmazdık. Dün ve bugün,  Amerika’nın, İngiltere’nin, Almanya’nın, Rusya’nın, Çin’in, İsrail’in entrikalarına boyun eğmeyecektik. Onlar bizim üzerimizde oyun oynamaya,  işbirlikçiler kullanmaya cesaret edemeyeceklerdi. Türkiye’de bugüne kadar bilim talebi ile yürüyüş veya basın açıklaması yapıldığı bilinmiyor. Belki biz ilk olacağız. Hiçbir siyasi grubu, kişiyi hedef almadan  “Huzurlu gelecek için daha çok bilim, daha çok Ar-Ge, Başka kurtuluş yok” düşüncemizi devleti yönetenlere, halka ve aydınlara duyurmaya çalışacağız. Bugün ve yarın Türkiye’yi yönetenlere bilimsiz olmayacağı gerçeğini seslendirmeyi sorumluluğumuz bileceğiz.  “

Basın açıklamasında ayrıca katılımcı sivil toplum kuruluşları adına da Uygur Akademi Genel Sekreteri Dr. Ferhat Kurban Tanrıdağlı da bir konuşma yaparak Uygur Türkeri’nin tarihte bilime ve teknolojinin gelişmesine gösterdiği katkıları dile getirdi.

 İyi günler dileği ile

29 Mayıs Fetih ve Bilim Gününe Katılan ve Destekleyen

29 Sivil Toplum Kuruluşu

Avcılar Balkanlılar Derneği Hüseyin Öztürk

Avcılar Rumeli Balkan Kadınlar Derneği:-Gülten Yarbasan

Avrasya Bir Vakfı Şaban Gülbahar

Aydınlar Ocağı Genel Merkezi Mustafa Erkal

Bağcılar Rumeli Balkan Derneği - Aydın Zaim

Bakırköy Türkocağı Arif Akdeniz

Balkanlara Vefa Derneği Şaban Hocaoğlu

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Taner Mustafaoğlu

Bilim Teknoloji Çalışma Grubu Ramazan Bakkal

Eyüp Rumeli Türkleri Hasan Yeniciler

Gagauz Dostluk ve Kültür Derneği Necdet Ertuğrul

İcatçılar Grubu  Ahmet Çaylak

İstanbul Edebiyat Derneği Mehmet Yalman

İstanbul Rumeli Balkan Kadınlar Derneği Hale Güloğlu

İstanbul  Türkocağı Cezmi Bayram          

Kerkük Türkleri Derneği Kemal Beyatlı       

Kırım Türkleri Derneği Celal İçten

Kosova Priştineliler Derneği Zekeriya Şahin

Kültürel Mirasımızı Koruma ve Yaşatma Derneği Hüsamettin Balkıs

Matematik Kafe İbrahim Yumuşak

Kuruluş Gurubu Mahmut Yoğurtçulu

Milli Düşünce Merkezi  Sadık Güner                         

RUBASAM Süheyl Çobanoğlu                                                  

Suriye Türkleri Derneği Yusuf Atahan

Türk Dünyası   Araştırmaları Vakfı   Közhan Yazgan              

Türk Eğitimsen 3 nolu şube      Ali İhsan Hasanpaşaoğlu     

Ferhat Kurban Tanrıdağlı

Uygur Akademi             

Yesevi Vakfı       

Erdoğan Aslıyüce               

 Yunanistan Türkleri Derneği   Ferruh Özkan